Najlepsza kawa do espresso
Najlepsza kawa do espresso
Zarówno początkujący i jak bardziej zaawansowani bariści domowi często zastanawiają się, z jakiej kawy zrobić espresso. Przy doborze składników nie mogą zapominać m.in. o mieszkankach wysokogatunkowych zmielonych ziaren tuż przed zaparzeniem. W poniższym artykule podpowiemy, jaki rodzaj kawy wybrać oraz do czego przyda nam się kawiarka.
Z poniższego artykuły dowiesz się:
- czy charakteryzuje się espresso?
- jaka jest najlepsza kawa do espresso?
- czy jest kawiarka?
- jak zaparzyć kawę w kawiarce?
Czym charakteryzuje się prawdziwe włoskie espresso?
- aromat - intensywny z nutami owocowo-kwiatowymi dopełniony zapachem czekolady deserowej, a także świeżego pieczywa,
- aspekt smakowy - smak kawy subtelnie przechodzi od kwaskowatego do gorzkiego; uczucie suchości jest niemal niewidoczne; w zależności od gustów smakowych można wybrać aromat kakaowy, orzechowy, palonego karmelu, wanilii, cukru trzcinowego, czy owoców, a nawet przypraw,
- aspekt wizualny - kawa w kolorze orzechowego brązu posiada gęstą pianę, czyli cremę.
Jaka kawa do espresso?
Najlepsza kawa do espresso to kawa świeżo palona z oznaczoną datą palenia. Odda ona nam więcej smaku i aromatu w filiżance niż kawa zwietrzała. Powinna pochodzić z renomowanej rzemieślniczej palarni. Polecamy mieszanki, które są dedykowane na rynek profesjonalny. Na początek wybieramy średni stopień palenia ziaren. Zwróćmy uwagę na to, jakie ziarna kawy kupujemy. Najtańsze nie zawsze oznaczają najlepsze. Kolejny błąd to kupowanie od razu od 4-6 różnych mieszanek kaw po 250g. Najlepiej zakupić minimum od 500-1000g tego samego ziarna. W przypadku importowanych mieszanek nigdy nie uda nam się kupić kawy tak świeżej jak z lokalnej palarni. Dobrze gdy ziarna kawy były wypalane nie wcześniej niż 3-6 miesięcy wstecz. Czasem udaje się znaleźć kawy, które zostały wypalone w ciągu ostatniego miesiąca. Wtedy można wybrać 4 paczki po 250g zamiast jednej 1kg. Po otwarciu paczki kawę należy zużyć w ciągu 5-15 dni. Bardzo istotny jest sposób przechowywania takiej kawy - opakowanie należy umieścić w chłodnym miejscu. Jeśli chodzi o wybór palarni to proponujemy następujące:
Z jakiej kawy zrobić espresso?
Wybieramy blendy, które w składzie mają 50%, bądź więcej Arabiki. Do najlepszego włoskiego espresso zwłaszcza na początku drogi przyda się domieszka wysokojakościowej Robusty. Gdy szukamy bardziej wyrafinowanych smaków skorzystajmy ze 100-procentowej Arabiki. Często stosuje się domieszkę Robusty, ponieważ gwarantuje nam ona nie tylko piękną cremę, ale i dostarcza zalecaną dawkę kofeiny oraz neutralizuje kwaśny smak kawy. Cena blendu jest często niższa właśnie ze względu na domieszkę Robusty. Na sam początek polecamy średnio palone blendy - jedne z popularniejszych na północy Włoch.
Oto kilka propozycji kaw ziarnistych, które rekomendujemy do przygotowania doskonałego espresso:
- Riposso Bianco 100% arabica
- Riposso Crema Blend - mieszanka ziaren arabica oraz robusta
- TAZZA ESPRESSO
- TAZZA PREMIUM 100% arabica
- Riposso Exclusive B&K - 100% arabica - świeżo palona
- Riposso Exclusive Brasil - 100% arabica - świeżo palona
- Riposso Exclusive Intensive - mieszanka wysokiej jakości ziaren arabica oraz robusta - świeżo palona
Czym jest kawiarka?
Do zrobienia dobrego espresso można użyć kawiarki. Kawiarka jest czajniczkiem ciśnieniowym, którego przeznaczeniem jest parzenie kawy. Wynaleziono go we Włoszech, gdzie do dnia dzisiejszego jest bardzo popularny. Kawiarkę można także nazwać jako: zaparzacz do kawy, makinetka, kafetiera. Cechą, która ją wyróżnia jest łatwość użytkowania. Składa się z metalowego filtra, w którym umieszcza się kawę, a także górnego zbiorniczka z pokrywką, do którego wpływa już zaparzona kawa. Ostatnim elementem budowy jest część na samym dole, do której wlewa się kawę.
W jaki sposób zaparzyć kawę przy użyciu kawiarki?
Będą nam potrzebne:
- kawa ziarnista,
- kawiarka,
- woda,
- młynek do kawy,
- płytka kuchenna,
- wilgotna ściereczka.
Poniżej przedstawimy dokładny proces parzenia kawy:
Na samym początku do dolnego pojemnika dodajemy wodę. Następnie wkładamy do niego filtr ze stali, po czym napełniamy go zmieloną kawą. Poziom kawy powinien nie przekraczać górnej krawędzi filtra. Ważne jest, aby nie ubijać kawy, powinna być lekko wsypana. Później należy skręcić dolny pojemnik z górnym mając na uwadze niedokręcanie makinetki. Kolejnym krokiem jest podgrzanie zaparzacza do kawy. Kawiarkę zdejmujemy z kuchenki w momencie gdy jej górna część będzie pełna kawy, a na górze zobaczymy pianę. Po zaparzeniu kawy konieczne jest oczyszczenie urządzenia przed jego kolejnym użyciem. Właściciele, którzy prawidłowo dbają o swoje makinetki mogą się nimi cieszyć przez długi czas. Do najczęściej kupowanych kawiarek można zaliczyć te wykonane ze stali szlachetnej oraz aluminium. Popularniejszymi markami są G.A.T., a także Bialetti. Firmy te gwarantują możliwość dokupienia oryginalnych części.
Podsumowanie.
Espresso jest kawą uwielbianą przez baristów. Urzeka ich przede wszystkim swoim niepowtarzalnym, mocnym smakiem i aromatem. Zaletą espresso jest to, że można je zaparzyć bez wychodzenia z domu. Dzięki kawiarce jego przygotowanie jest bardzo proste. Urządzenie to jest bezawaryjne, można je nabyć w przystępnej cenie, a także przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży nam na długie lata.
***