Kawa ziarnista Caffe del Doge
Caffe del Doge kawa ziarnista
Palarnia została założona w Wenecji w 1952 roku przez Sir Ermenegildo Rizzardini, weneckiego grafika i miłośnika kawy. Mieściła się obok mostu Rialto i z czasem stała się znana jako rzemieślnicza palarnia ExtraDoge, słynąca z najwyższej jakości mieszanek kawy i wyjątkowego smaku. Szybko zdobyła popularność wśród mieszkańców Wenecji, przyciągając setki kawiarni i sklepów, a także tych, którzy poszukiwali świeżo palonych ziaren.
Po pięćdziesięciu latach historii, Sir Rizzardini zdecydował się znaleźć godnego następcę, który został wyuczony w sztuce palenia kawy i chciał kontynuować jego dziedzictwo. Wybór padł ostatecznie na Bernardo Della Mea, który przejął rzemieślnicze dziedzictwo w 1995 roku. Z dużym zaangażowaniem postanowił nazwać swoją kawę "Caffè del Doge". Dzięki poświęceniu Bernardo i jego zespołu pełnego pasji, mała rzemieślnicza palarnia zaczęła prężnie się rozwijać, zmieniając się w dynamiczną i nowoczesną firmę zorientowaną na eksport.
W 2001 roku, ze względów logistycznych i produkcyjnych, zakład produkcyjny przeniesiono do obszaru przemysłowego Padwy. Palarnia w Due Carrare jest obecnie wyposażona w najnowocześniejszy system palenia, który jednak zachowuje całą tradycyjną metodę przetwarzania, znana jako metoda "Classico Veneziano".
Obecnie, w tym samym miejscu na Calle dei Cinque, gdzie kiedyś odbywało się palenie, znajduje się kawiarnia Caffè del Doge. To miejsce, gdzie miłośnicy kawy z całego świata mogą degustować nasze produkty, ciesząc się wyjątkowym aromatem i smakiem, który od wieków sprawia, że kawa z Wenecji jest niezapomnianym doznaniem.
Wenecka kawa - od naparu leczniczego do wykwintnej kawy
Historia kawy w Europie rozpoczęła się w Wenecji, gdzie pod koniec XVII wieku ludzie po raz pierwszy doświadczyli wybornego aromatu tej wyjątkowej rośliny. Dokumenty historyczne ujawniły, że ambasador w Konstantynopolu, Gianfrancesco Morosini, jako pierwszy wspomniał o kawie w raporcie do senatu weneckiego w 1585 roku.
To weneccy kupcy, którzy podróżowali szlakami morskimi, łącząc Daleki Wschód z Wenecją i Neapolem, przynieśli pierwsze torebki kawy do miasta. To dzięki nim kawa stała się jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie.
Na początku XVII wieku kawa była jednak bardzo droga i uważana za cenny lek, który przygotowywano w postaci naparu z palonych ziaren kawy. Jednak z upływem czasu napar z kawy stał się tak popularny i pożądany przez mieszkańców Wenecji. Sam senat wydał rozkaz zakupu i importowania większych ilości kawy dla miasta.
Historia kawy Caffe del Doge - Doża Wenecji
Logo Caffè del Doge czerpie inspirację z tej ważnej postaci weneckiej historii, przedstawiając stylizowaną profilową postać noszącą róg Doża. To logo symbolizuje nasze związki z kulturą i tradycją Wenecji, oddając hołd tej wyjątkowej postaci i jej wpływowi na historię miasta.
Doż był najwyższym urzędnikiem Sądu Najwyższego Republiki Weneckiej, a jego historia sięga 697 roku, aż do upadku Republiki w dniu 12 maja 1797 roku. Przez ponad 1100 lat Wenecja miała łącznie 120 Dożów. Na początku, Dożowie cieszyli się ogromną władzą, lecz w XII wieku ich uprawnienia zostały ograniczone.
Proces wyboru Doża odbywał się spośród szlachty weneckiej arystokracji, a wybrany urzędnik pełnił swoje obowiązki aż do śmierci. Termin "Doż" pochodzi od łacińskiego słowa "dux", które oznaczało przywódcę, przewodnika lub wodza. Symbolicznie reprezentatywnym insygnium Doża Wenecji była jego unikalna korona w kształcie rogu, zwana "róg Doża".
Róg był szatą o bizantyjskim pochodzeniu, ozdobioną klejnotami, perłami i złotem. Został ręcznie wykonany przez mniszki z klasztoru San Zaccaria i podarowany Dożowi podczas jego wizyty w tym kościele podczas Święta Wielkanocnego. Jeden z tych cennych nakryć głowy jest obecnie przechowywany w Museo Correr w Wenecji.