Najlepsza kawa do ekspresu przelewowego

2021-07-16
Najlepsza kawa do ekspresu przelewowego

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym pozwala na uzyskanie lekkiego, delikatnego naparu  w żargonie znawców kawy mówi się, że kawa z ekspresu przelewowego ma “lekkie body”. Najlepsze kawy do metod przelewowych są więc subtelne, palone jasno, ale przy tym pozbawione kwasowości. Cechuje je charakterystyczna słodycz. Ekspres przelewowy nie powinien być traktowany jako rodzaj staroświeckiego odpowiednika ekspresów ciśnieniowych. Uzyskiwana w nim kawa jest inna, wielu jednak uważa ją za lepszą, niż espresso.

Jaka kawa do ekspresu przelewowego?

Do ekspresów przelewowych wybieramy inną kawę niż do automatycznych i kolbowych ekspresów ciśnieniowych. Może to być tak kawa mielona, jak i kawa ziarnista powinna być przy tym zawsze palona dużo jaśniej niż kawa do espresso. 

Mniejsza jest także stosowana domieszką robusty oraz kwasowość kawy do ekspresów przelewowych. Na jakość naparu wpływa również zastosowany filtr. Filtry wielorazowe przepuszczają do naparu więcej drobnych partykuł pyłu kawowego niż dobre filtry papierowe. Nawet wtedy, gdy stosujemy najlepsze filtry, musimy unikać kaw mielonych zbyt drobno. 

Rekomendowanego przez nas kawy do ekspresu kolbowego

Poniżej prezentujemy subiektywną listę najlepszych kaw ziarnistych do ekspresu kolbowego. 

  1. Riposso Bianco 100% arabica

  2. Riposso Crema Blend

  3. TAZZA Premium 100% arabica

  4. Riposso Exclusive B&K 100% arabica - świeżo palona

  5. TAZZA Espresso

  6. Riposso Exclusive Brasil 100% arabica - świeżo palona

  7. Riposso Exclusive Intensive - świeżo palona

Gdzie sprawdzi się kawa do ekspresu przelewowego?

Kawa do ekspresu przelewowego sprawdzi się dobrze także w wielu innych metodach przelewowych: należą do nich chemex i różne rodzaje ręcznych dripperów. Jeśli kupujemy gotową kawę mieloną, będzie ona jednak za drobna do stosowania we french pressach (zaparzaczach tłokowych) i phinach.

Wybór wysokiej jakości kaw mielonych do ekspresów przelewowych jest, wbrew pozorom, niewielki: sprawdzą się tu najpopularniejsze marki włoskie, takie jak Illy, Pellini czy Lavazza. Jakość popularnych, tanich kaw dostępnych w supermarketach jest bardzo niska nie nadają się one do ekspresów przelewowych, kawa znanej marki jest więc koniecznością.

O wiele większy jest wybór dostosowanej do ekspresów przelewowych kawy ziarnistej. Godne polecenia marki świeżo palonej kawy o właściwym profilu smakowym to np. Tazza oraz wypalana w Polsce (co gwarantuje, że kawa będzie wyjątkowo świeża) kawa Riposso.

Delikatność kawy parzonej w ekspresach przelewowych sprawia, że jest ona szczególnie ceniona w kulturze kawowej Japonii  najlepsze, najbardziej subtelne kawy świata importowane są w większości właśnie do tego kraju i parzone wyłącznie w ekspresach przelewowych (Japonia jest też producentem najlepszych filtrów z tradycyjnie wytwarzanego papieru).

Gdzie kupić kawę do ekspresu przelewowego

Świeżo mieloną kawę można nabyć w Polsce tylko w sklepach internetowych, ewentualnie bezpośrednio w palarniach. Także w przypadku kaw mielonych najlepszym wyborem będzie sprzedaż internetowa: Illy, Lavazza i Pellini występuje w nich w większym wyborze.

Często importowana jest bezpośrednio z Włoch (niekiedy kawy na rynek niemiecki czy środkowoeuropejski palone są odmiennie), zazwyczaj też kawa mielona jest świeższa, niż na sklepowych półkach, a jej cena jest niższa.

Kawa z ekspresu przelewowego przepisy 

Wielu producentów ekspresów zaleca często stosowanie wody o średnim stopniu twardości. Jest to jednak pewien środek ostrożności, za pomocą którego producenci starają się nas skłonić do zastosowania "typowej" wody. W rzeczywistości o wiele lepiej sprawdzi się woda miękka, o bardzo niskim stopniu mineralizacji.

Powolne przesączenie się przez filtr i kawę wody sprawia, że ekstrakcja zawartych w zmielonej kawie substancji smakowych jest długotrwała i intensywna. Może to doprowadzić do uwolnienia się nieprzyjemnych posmaków, a także nadmiernej goryczy i kwasowości. 

Ekspres ciśnieniowy czy przelewowy?

Jeszcze niedawno ekspresy przelewowe uważano za niemodne, przestarzałe urządzenia. To błąd kawa z ekspresu przelewowego jest inna niż powstające w ekspresach ciśnieniowych espresso, nie jest jednak wcale gorsza

Obecnie tzw. "przelewy" to najmodniejszy rodzaj kawy, najbardziej ceniony we współczesnym ruchu alternatywy kawowej. Dobrego espresso, takiego jak w kawiarni, nie przygotujemy w domu domowe espresso to zawsze tylko pewna namiastka profesjonalnego sprzętu i umiejętności baristy. Metody przelewowe przeżywają więc swój renesans - można dzięki nim uzyskać kawy delikatne i subtelne, pozbawione uderzającej mocy espresso.

Ekspresów automatycznych używamy niekiedy do parzenia kaw z dużą ilością wody nie ma to sensu ekonomicznego, ekspres ciśnieniowy powstał do parzenia espresso. Jeśli lubimy lekką, delikatną kawę, ekspres przelewowy będzie zawsze lepszym wyborem. 

Lubisz prostotę? Czy warto postawić na ekspres przelewowy?

Powodem, dla którego wybieramy ekspres przelewowy jest jednak często nie wysoka jakość kawy, ale prostota parzenia. Otrzymujemy w ten sposób kawę, która jest szybka i łatwa w parzeniu, odpowiada też przyzwyczajeniom wielu konsumentów.

Jest to akceptowalna i przyjemna dla wszystkich kawa, ekspres przelewowy umożliwia też szybkie parzenie dużych ilości napojów. Często urządzenia takie wybierają więc biura, duże rodziny i osoby przyzwyczajone do smaku kawy parzonej w szklance. 

Często poszukujemy też sposobów na to, jak pełniej wykorzystać ekspres przelewowy jak zrobić kawę mleczną lub mrożoną. Uzyskanie cappuccino nie jest w nim możliwe, warto jednak stosować spieniacze do mleka: mleczna kawa z ekspresu przelewowego jest bardzo delikatna, stanowiąc osobne, nie mniej przyjemne niż cappuccino doświadczenie smakowe. 

Trzeba się przy tym wystrzegać zbyt silnie palonych kaw z dużą ilością robusty. Będzie to płaska i pozbawiona głębi kawa, ekspres przelewowy nie lubi silnych, intensywnych smaków. 

Ile kawy do ekspresu przelewowego?

W odróżnieniu od automatycznych ekspresów ciśnieniowych, ekspresy przelewowe pozwalają na stosunkowo swobodną regulację mocy kawy poprzez zwiększanie lub zmniejszanie jej ilości. To, ile kawy do ekspresu przelewowego zastosujemy zależy więc w dużej mierze od osobistych preferencji. 

Zaparzenie typowej filiżanki wymaga przeciętnie około 8 gramów kawy. Ilość ta odpowiada dwóm płaskim łyżeczkom kawy mielonej. Współczesne ekspresy przelewowe posiadają jednak rozbudowane możliwości regulacji mocy, a więc także ilości stosowanej kawy. Ograniczeniem jest często pojemność zbiornika na fusy lub pojemność filtra, która wpływa na to, ile kaw można zrobić w ekspresie przelewowym jednocześnie.

Jak działa ekspres przelewowy?

Tylko pozornie automatyczny ekspres przelewowy jest prostym urządzeniem, które dozuje wrzątek do pojemnika z mieloną kawą. Widzimy kawę przesączającą się powoli do dzbanka, zaparzającą się w filtrze. Zastanawiamy się więc, czy nie prościej byłoby zwyczajnie parzyć kawę w filiżance, stosując tylko same filtry. 

Rzeczywiście istnieje taka możliwość, ten prosty sposób parzenia kawy jest nawet często stosowany. Działanie ekspresu przelewowego jest jednak bardziej złożone, gwarantuje przy tym optymalną temperaturę parzenia, czas i ilość zastosowanej wody. W odróżnieniu od parzenia kawy w filtrze, ekspres przelewowy daje możliwość zaparzenia powtarzalnej, zawsze takiej samej kawy.

Zazwyczaj kawa w ekspresie przelewowym parzy się też krócej niż w filtrze, dzięki czemu pozbawiona jest nieprzyjemnej goryczy. Podgrzana woda przemieszcza się w urządzeniu przez zastosowanie termosyfonu (samorzutnego obiegu cyrkulacyjnego). Nie jest to przy tym wrzątek, ale woda woda o temperaturze nieco niższej, niż temperatura wrzenia. 

Stosuje się przy tym grzałki, które nie wpływają na smak wody w lepszych ekspresach przelewowych elementy grzewcze wykonane są z dobrze przewodzącej ciepło miedzi. W ekspresach przelewowych stosuje się tak filtry papierowe, jak i filtry metalowe, stałe. Jakość filtra może znacząco wpłynąć na smak kawy.

Odpowiedź odnośnie działania ekspresu przelewowego nie jest prosta

Widać więc, że odpowiedź na pytanie co to jest kawa przelewowa, co to jest ekspres przelewowy i jaki jest mechanizm jego działania?  Wcale nie jest taka prosta. W XX wieku powstało wiele patentów, które określają działanie i jakość elementów ekspresów przelewowych należą do nich elementy grzewcze, głowice natryskowe, wewnętrzne czasomierze ekspresu, wewnętrzne systemy filtracji, a nawet podajniki kawy mielonej i optymalne kształty dzbanków na kawę.

Najlepsza kawa mielona do ekspresu przelewowego

W ekspresach ciśnieniowych stosujemy zawsze świeżo mieloną kawę. W ekspresie przelewowym jest to pożądane, ale nie zawsze konieczne. Wiele ekspresów przelewowych to proste, domowe urządzenia, które nie są wyposażone w młynki do kawy. 

Dobra kawa do ekspresu przelewowego powinna być mielona w stopniu średnim. Zbyt drobne zmielenie kawy powoduje przesączenie się najdrobniejszych frakcji pyłu kawowego przez filtr, a także przeparzenie kawy. 

Zbyt grube zmielenie oznacza natomiast niedoparzenie, a więc nadmierną kwasowość. Doskonale dopasowane do ekspresów przelewowych są mielone w stopniu średnim blendy włoskie (Illy, Lavazza, Pellini). Kawy te poddawane są ścisłej kontroli, co gwarantuje brak znacznie obniżających smak kawy z ekspresu przelewowego pyłów kawowych. 

Często kawa mielona kupiona w sklepie okaże się więc lepsza, niż kawa zmielona samodzielnie w niskiej jakości młynku do kawy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 1699 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-13
Błyskawiczna realizacja zamówienia. Kawa wyśmienita.
2024-03-09
Bardzo dobra kawa,polecam, profesjonalizm

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixelpixel