Najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego
Nie da się ukryć, że w każdym większym mieście w Polsce znajdziemy tak ogromny wybór kaw, że nawet najbardziej doświadczony kawosz czy barista może mieć czasem problem z wybraniem tej, która będzie najlepsza. Czy można zresztą określić, która kawa będzie najlepsza, a jeśli tak, to na podstawie jakich kryteriów? Kwestia jest dość trudna do rozwikłania, z całą pewnością jednak można znaleźć kawy, które są świetne do kawiarek lub ekspresów automatycznych. W tym artykule skupimy się na innej kwestii: jaka dobra kawa do ekspresu ciśnieniowego będzie równocześnie jedną z najlepszych kaw do ekspresu ciśnieniowego? Oto jest pytanie! Miłej lektury!
Jaka najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego?
TOP 3 rekomendowanych przez nas kaw ziarnistych do ekspresu ciśnieniowego:
-
Riposso Bianco 100% arabica
-
Riposso Exclusive B&K 100% arabica - świeżo palona
-
TAZZA Premium 100% arabica
Dobra kawa do ekspresu ciśnieniowego nie jedno ma imię! Sklepowe półki uginają się pod ciężarami doskonałych kaw różnych rodzajów. Tak duży wybór może wpędzić kogoś w prawdziwy zamęt, a z drugiej strony szeroki wybór pozwala zaspokoić potrzeby naprawdę licznej grupy kawoszy. Będą oni bowiem mieli możliwość dobrania kawy, która będzie odpowiadać ich gustom, osobistym preferencjom i upodobaniom.
Zanim więc przejdziemy do wyboru odpowiedniej dla nas (i naszego ekspresu ciśnieniowego) kawy, musimy zastanowić się nad tym, jaki ma być jej rodzaj. Czy będzie to Arabika, a może robusta? Czy znajdą się tutaj miłośnicy liberiki? Od rodzaju kawy będzie zależał jej smak, moc (zawartość kofeiny może się wahać w całkiem szerokich przedziałach, warto na to zwrócić uwagę jeszcze przed kupieniem kawy), barwa, a także parametr, który dla wielu czyni wielką różnicę, czyli gęstość.
Kawą, w której nie znajdziemy zbyt dużo kofeiny, jest Arabika. Nieco mocniejsza okazuje się oczywiście liberica, a ostatnią w tym zestawieniu jest robusta. Arabika odznacza się lekko kwaskawym smakiem, który określany jest przez wielu kawoszy i baristów mianem szlachetnego. Smak zależy też i od innych czynników, a wpływają na niego: gatunek Arabiki, miejsce, w którym była uprawiana i warunki owej uprawy, a także sposób przygotowywania ziaren do użycia i konsumpcji.
Każdy sympatyk kawy powinien spróbować kawy z ekspresu ciśnieniowego
Kawa do ekspresu może być zarówno mielona, jak i ziarnista. Wszystko zależy od tego, jakim urządzeniem dysponujemy. Wiele ekspresów ciśnieniowych posiada automatyczny młynek, dzięki czemu można przygotować aromatyczną, przepyszną i świeżą kawę z równie świeżych, dopiero co zmielonych ziaren kawy. Tu pojawia się kolejna warta rozwinięcia, a przynajmniej napomknienia kwestia.
Jaka dobra kawa w ziarnach do ekspresu ciśnieniowego będzie najlepszą kawą ziarnistą?
Odpowiedzi mogą być różne, ale jest rzecz absolutnie podstawowa, której nie można pominąć, a która zawsze świadczy o lepszej jakości kawy ziarnistej. Czynnikiem decydującym jest więc kolor ziaren. Przy zakupie warto zwrócić na nie baczną uwagę.
Im barwa ziaren ciemniejsza, tym większa pewność co do ich jakości, bo to właśnie ciemne ziarna odznaczają się wyższą jakością smaku, aromatu i gęstości. W ekspresach kolbowych trzeba mielić ziarno samodzielnie, więc warto mieć młynek lub kupować kawę zmieloną.
Gdzie kupić kawę do ekspresu ciśnieniowego?
To jedno z pytań, na które bardzo łatwo odpowiedzieć: wszędzie! Odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia. Kawę do ekspresu ciśnieniowego kupimy w niemal każdym większym sklepie, i w wielu mniejszych!
Jeśli zależy nam na kupnie wyjątkowo popularnych kaw ziarnistych, na przykład od takich Marek jak Lavazza czy Tchibo, to kupimy je bez problemu niemal wszędzie. Co jednak robić, gdy nasza ulubiona kawa rzadko występuje na półkach sklepów wielkopowierzchniowych?
Odpowiedź jest oczywista: udać się do sklepu, który zajmuje się wyłącznie sprzedażą kawy. Pamiętajmy jednak, że w większości takich sklepów sprzedawcy tworzą autorskie mieszanki kaw o indywidualnych nazwach (bez nazw producenta).
Dobrym pomysłem jest również kupowanie kawy przez Internet, a tutaj już nie istnieją żadne ograniczenia, więc jeśli nam na to portfel pozwala, to możemy importować kawę wprost z Afryki czy Brazylii (ale nie musimy tego robić, bo ten rodzaj kaw można bez problemu nabyć przez internet w Polsce!). Kawa do ekspresu ciśnieniowego kupiona w sklepie internetowym trafi do nas nieco później, bo nie kupujemy jej na miejscu, ale mamy przynajmniej możliwość wybierania bardzo rzadkich rodzajów kawy.
Cena kawy do ekspresu ciśnieniowego wahać się będzie w zależności od wielu czynników: od rodzaju kawy, wielkości paczki, kraju pochodzenia, producenta i tak dalej.
Która kawa ziarnista najlepsza do ekspresu ciśnieniowego?
Arabikę, robustę i liberikę można stosować w każdym ekspresie ciśnieniowym bez względu na jego rodzaj, chociaż wtedy oczywiście będzie liczył się typ kawy: będzie ona mielona (jeśli to ekspres kolbowy) albo ziarnista (jeśli jest to ekspres ciśnieniowy automatyczny).
Marek, które pakują swoją kawę w postaci niezmielonych ziarnek, jest oczywiście bardzo wiele, ale warto zwrócić uwagę na kilka, czyli na:
- kawę ziarnistą Riposso - jest to marka, która w swojej rodzinie posiada dwie główne linie kaw. Riposso klasyczną oraz Riposso Exclusive, czyli linię kaw świeżo palonych. Są to najczęściej wybierane kawy ziarniste w naszym sklepie.
- kawę ziarnistą TAZZA - ta marka kaw charakteryzuje się bardzo dużą popularnością pośród firm, hoteli oraz restauracji. Wynika to z faktu doskonałego stosunku jakości do ceny.
- kawę ziarnistą Lavazza Qualita Rossa: mieszanka brazylijskiej arabiki i afrykańskiej robusty o bardzo dobrym smaku i aromacie, idealnie nadaje się do tworzenia kaw smakowych czy mieszanek (latte, cappuccino);
- kawę Lavazza Qualita ORO: jedną z najpopularniejszych kaw ziarnistych Lavazza
- kawę Dalmayr Prodomo: kawa o głębokim i jednolitym smaku, rumowym i pomarańczowym aromacie, specjalnie przygotowywana, aby z ziaren usunąć wszelkie substancje, które mogłyby drażnić kubki smakowe konsumenta;
- kawę La Brasiliana Marfisa: bardzo popularna wśród polskich konsumentów lubujących się w kawie ziarnistej, która jest delikatna, nieco czekoladowa w smaku i pozbawiona (no, prawie!) kwasowości.
Czym kierować się przy wyborze kawy do ekspresu ciśnieniowego?
To oczywiście garść inspiracji dla tych, którzy jej potrzebują, ale warto eksperymentować z różnymi rodzajami kaw ziarnistych. Dobra kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego niejedno ma imię, a czasem te, o których myślimy, że nas niczym nie zaskoczą, okazują się strzałem w dziesiątkę.
Zazwyczaj kawosze chwalą połączenie arabiki z odrobiną robusty, określając to połączenie mianem najlepszej kawy do expresu ciśnieniowego, ponieważ jest to idealne połączenie, ale każdy ma inny gust. Tak czy inaczej, cappuccino, latte, mocca, espresso czy crema będą smakować wyśmienite zawsze wtedy, kiedy będziemy używać swojego ulubionego rodzaju kawy.
Uwaga: ilość kawy w szklance, filiżance, kubku czy w innym naczyniu, które posłuży nam do jej picia, będzie zależeć od tego, jaki napój będziemy przygotowywać w ekspresie. Ilość będzie także zależna od zawartości kofeiny, która się w nim znajdzie. Zazwyczaj ekspresy ciśnieniowe są wyposażone w funkcje pozwalające na przygotowywanie konkretnego napoju kawowego i to w dwóch wersjach: słabszej lub mocniejszej.
Szacuje się, że aby powstała jedna filiżanka kawy, należy wykorzystać około ośmiu gramów zmielonych ziaren, czyli mniej więcej tyle, ile zmieści się w łyżeczce (kopiastej, trzeba dodać). Nie jest to żelazna zasada i czasem w praktyce wszystko wygląda inaczej, ale jest to w miarę prawdziwy szacunek. W innych rodzajach ekspresów ilość kawy potrzebnej do zaparzenia jednej filiżanki wygląda mniej więcej tak samo.
Trzeba również pamiętać o ilości fusów, które można zamknąć w pojemniku na fusy. Zazwyczaj jest to wartość piętnastu porcji. Taka ilość pozwala na stosunkowo rzadkie czyszczenie sprzętu, które pozostawi go w dobrym stanie na lata. Większy sprzęt to większy pojemnik na fusy, który będzie w stanie zmieścić fusy nawet z czterdziestu porcji.
Mielenie kawy do ekspresu ciśnieniowego
Kawa: ekspres ciśnieniowy może być wyposażony w urządzenie do jej mielenia lub być go pozbawiony, na przykład wtedy, kiedy jest ekspresem kolbowym. Jeśli posiadamy ten pierwszy, to odpowiedź na pytanie z nagłówka będzie oczywista: nie musimy nic robić, a ekspres zmieli naszą kawę za nas. Grubość zmielonego ziarna nie będzie "stety" niestety identyczna, ponieważ różne napoje kawowe wymagają różnych poziomów zmielenia ziaren.
Jeśli ekspres jest wyposażony w młynek automatyczny, sam określi, jak mocno trzeba będzie zmielić ziarno, aby uzyskać dany napój kawowy.
Jeśli moc kawy będzie niewystarczająca ze względu na zbyt grubo zmielone ziarna, zawsze można wyposażyć się w model, który pozwala na regulowanie pracy żaren samodzielnie za pomocą odpowiedniego pokrętła. Jeśli zaś posiadamy ekspres kolbowy, wtedy oddzielny młynek do kawy będziemy mogli zaprogramować w taki sposób, aby efekt jego pracy, a więc poziom zmielenia ziaren, był odpowiedni do naszych potrzeb.
Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że zbyt drobno zmielone ziarna mogą zachowywać się niczym pył i zatykać filtr do kawy. Co to oznacza w praktyce? Zbyt ciemna crema, złe zaparzenie kawy, zbyt jasna pianka lub całkowity jej brak. Warto więc wyposażać się w młynki do kawy, które mają kilka lub nawet kilkanaście programów.
Czy warto pić kawę z ekspresu ciśnieniowego?
Kawa do ekspresu ciśnieniowego najlepsza jest wtedy, kiedy jest z ekspresu ciśnieniowego. To tautologia, fakt, ale pojawia się tutaj nie bez przyczyny, ponieważ jest powodem, dla którego warto taką kawę pić. Kawa z ekspresu ciśnieniowego ma najlepszy smak, bardzo głęboki, o wielu nutach, często niemożliwych do wydobycia podczas parzenia kawy w kawiarce. Ma też doskonały aromat i cudowną gęstość, której próżno szukać w kawie zalewanej wodą lub uzyskiwaną z kawiarki.
I jeszcze jedna kwestia: kawa do ekspresu ciśnieniowego dobra będzie wtedy, kiedy producent przygotuje ją z najwyższą starannością, dlatego kupujmy kawę od sprawdzonych producentów, a jej jakość nigdy nie będzie pozostawiała smakosza kawy w poczuciu zawiedzionych oczekiwań!
Kawa do ekspresu ciśnieniowego sklep – podsumowanie
Bez względu na to, czy każdy dzień rozpoczynamy od małej filiżanki pachnącej kawy, czy ogromnego kubka pełnego tego ciemnego napoju, wybierajmy odpowiednią dla siebie kawę. To od tego tak naprawdę zależy cała nasza przygoda z kawą.
Wybieranie tylko takich kaw, które są dostępne w sieciówkach, może nie być dla nas wystarczające, dlatego warto eksplorować świat kaw, wybierając przeróżne gatunki, sprawdzając je, by odkrywać, które smakują nam najbardziej. Jeśli zaś mamy ekspres ciśnieniowy, a nie wiemy, jaką kawę wybrać, po przeczytaniu tego artykułu wybór zostanie ułatwiony.
Prawdziwy smakosz nigdy nie będzie zadowalał się przeciętnością. Będzie wymagał od kawy więcej. I słusznie! Smacznego!