Jak wybrać kawiarkę?

2018-11-02
Jak wybrać kawiarkę?

Kawiarka lub inaczej kafetierka to niezwykle przydatny sprzęt kuchenny dla każdego Smakosza kawy. Jest to niewielki, ciśnieniowy czajniczek dający nam możliwości zaparzenia w domu kawy jak z prawdziwej włoskiej kawiarni. Pierwsze kawiarki pojawiły się właśnie we Włoszech. Jaką kawiarkę wybrać? Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam nieco ten temat.

Czego dowiesz się z dzisiejszego wpisu?

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór kawiarek – różnią się głównie pojemnością, materiałem z którego są wykonane i ceną. By mieć pewność, że wybraliście kawiarkę dobrej jakości polecamy Wam udać się na zakupy do sklepów, oferujących specjalne akcesoria do kawy. Wówczas będziecie mogli liczyć na fachową poradę specjalistów. Kawiarka jest doskonałą alternatywą dla ekspresu do kawy. Należy podkreślić, że ceny kawiarek są zdecydowanie niższe niż ceny ekspresów, dlatego są w zasięgu niemal każdego miłośnika dobrej kawy. Dla tych, którzy dopiero przymierzają się do zakupu kawiarki mamy kilka cennych wskazówek.

Pierwsza z nich to czy wybrana kawiarka jest dostosowana do danego rodzaju kuchenki.  Kawiarki aluminiowe są przeznaczone do użytku wyłącznie na kuchenkach gazowych oraz elektrycznych. Obecnie coraz więcej osób posiada w swojej kuchni kuchenki indukcyjne. Czy to znaczy, że nie mogą one korzystać z kawiarek? Bez obaw. Dla posiadaczy kuchenek indukcyjnch powstały kawiarki ze stali nierdzewnej. Są bardziej uniwersalne niż kawiarki aluminiowe, ponieważ można stosować je zarówno na indukcji, jak i na planikach gazowych i elektyrcznych. Kawiarki przeznaczone na indukcje są wykonane w całości ze stali lub mogą także mieć wykonany z niej wyłącznie dolny zbiornik. Bardzo ważne, jest więc przy wyborze kawiarki to, na jakiej kuchence będziecie przygotowywać swoją ulubioną kawę.

KAWIARKA ALUMINIOWA CZY STALOWA?

Jaki materiał wykonania jest lepszy? Oryginalna włoska kawiarka została wykonana z aluminium.  Obecnie w sklepach można znaleźć kawiarki zarówno z aluminium jak i ze stali. Na rynku dostępne są także modele z górnym pojemnikiem z ceramiki. Które zatem są lepsze? Aluminiowe czy stalowe? Jak wspomieliśmy powyżej, kawiarki stalowe są bardziej uniewersalne, ponieważ można używać ich na każdym rodzaju kuchenki, natomiast aluminiową - wyłącznie na kuchenkach gazowych i elektrycznych. Kawiarki stalowe różnią się od aluminiowych także ceną – ich ceny są wyższe.

CZY WARTO OSZCZĘDZAĆ NA KAWIARCE?

Zdecydowanie nie polecamy! Zwłaszcza Kawoszom, którzy cenią sobie wysokiej jakości smak kawy. Kawiarki znanych producentów są produkowane z wysokiej jakości, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, podczas gdy kawiarki nieznanego pochodzenia mogą być wykonane z niskiej jakości materiałów. Kawiarki są poddawane działaniu wysokich temperatur w związku z czym, kawiarki słabej jakości mogę uwalniać związki szkodliwe dla zdrowia i zmieniające smak kawy. Bardzo ważne jest również aby kawiarek nie myć środkami chemicznymi, gdyż w kontakcie z detergentami mogą wydzielać związki niebezpieczne dla zdrowia. Kawiarki należy myć ręcznie, wyłącznie wodą - nie są przystosowane do mycia w zmywarkach!

JAK WYBRAĆ KAWIARKĘ DLA SIEBIE?

Kawiarki aluminiowe i stalowe różnią się pojemnością. Te pierwsze mają pojemność od jednego do nawet osiemnastu filiżanek espresso, a stalowe – od dwóch do dziesięciu. Bardzo ważne jest to, że kawa zaparzona w kawiarce jest dużo mocniejsza niż z ekspresu ciśnieniowego czy też zaparzona tradycyjnie, poprzez zalanie wrzątkiem. W związku z tym ilość filiżanek kawy wypijanych w ciągu dnia może być nieco mniejsza niż tych parzonych w tradycyjny sposób.

Symbole, które znajdziecie przy opisach kawiarek, np. 2tz, 4tz, 6tz. Oznaczają ile filiżanek espresso można przyrządzić w danej kawiarce. Jedna filiżanka espresso to ok. 50ml. Można zatem spotkać kawiarki o całkowitej pojemności  np.: 100, 200, 300ml i oczywiście więcej.  Przed zakupem kawiarki należy zastanowić się, ile zazwyczaj kaw przygotowujecie jednorazowo. Bardzo ważne jest by przy wyborze kawiarki mieć na uwadze, że przy każdym przyrządzaniu kawy należy przygotować ilość naparu zalecaną przez producenta. Być może nieco praktyczniejsza jest większa kawiarka, ponieważ zapewne nierzadko zdarza się, że odwiedzają Was goście. Wtedy jednocześnie możecie przygotować więcej kaw. Natomiast jeśli przy kawiarce mającej np. 300ml, chcielibyście zaparzyć tylko 150ml kawy, można zastosować specjalne sitko redukujące, dzięki któremu ilość zaparzonej kawy będzie taka, jaką chcecie. 

RÓŻNICE W WYGLĄDZIE KAWIAREK

Ostatnia różnica pomiędzy kawiarkami aluminiowymi i stalowymi to ich wygląd. Kawiarki stalowe są bardziej okrągłe, błyszczące i można pokusić się o stwierdzenie, że wyglądają nieco bardziej nowocześnie. Kształt kawiarek aluminiowych jest niezmienny od początku ich produkcji. Są kanciaste, matowe i najbardziej popularne. Sam wygląd kawiarki oczywiście nie ma wpływu na smak kawy w niej przyrządzanej. Różnice w wyglądzie kawiarek dają po prostu Kawoszom możliwość, wyboru takiego sprzętu, który spełni ich oczekiwania pod względem wizualnym, tj. kształt bądź kolor.

TUTAJ SPRAWDZISZ OFERTĘ KAWIAREK DOSTĘPNYCH W NASZYM SKLEPIE >>

To tyle jeśli chodzi o sprawy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie kawiarki. A co gdy już zdecydowałeś się na sprzęt najodpowiedniejszy dla siebie? Możecie rozpocząć w końcu przygotowywanie włoskiej kawy, niemal jak z kawiarni. A jak prawidłowo parzyć kawę w kawiarce? Damy Wam instrukcje „w pigułce” już w kolejnym artykule. 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1772 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Jak zawsze wszystko ok.
2024-07-16
Cudowna stronka, cudownie szybka realizacja najlepszych kaw :)
pixelpixel