Czy kawa wypłukuje magnez?
Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
Na pewno wielbiciele i smakosze kawy niejednokrotnie spotkali się z opinią, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Jaka jest prawda, czy szkodzimy swojemu zdrowiu?
Może Cię zainteresują inne nasze artykuły?
Do czego potrzebny nam magnez?
Magnez jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Wspomaga nastrój i koncentrację. Dzienne zapotrzebowanie magnezu u zdrowej, dorosłej osoby to około 300 mg. Najlepszym źródłem magnezu jest dobrze zbilansowana dieta np. produkty pełnoziarniste, orzechy, migdały, mięso i ryby.
Czy kawa wypłukuje magnez?
Odpowiedź brzmi - i tak i nie. Kawa pita w dużych ilościach wywołuje działanie moczopędne, a to powoduje, że tracimy elektrolity takie jak magnez, wapń i potas.
400 mg kofeiny to maximum jakie powinniśmy spożywać dziennie. Wiele osób nie ma świadomości, że 200 mg magnezu zawiera również kofeinę, a konkretnie 7 mg kofeiny. Możemy więc policzyć, że pijąc 2 filiżanki kawy dziennie dostarczymy do organizmu około 14 mg magnezu. Co więc mówi, że mimo wszystko jesteśmy na plusie. „The Journal of Nutrition”(źródło 1) opublikował w 2003 r. wyniki analizy dotyczącej diety Amerykanów, z której wynika, że kawa dostarcza przeciętnemu dorosłemu Amerykaninowi średnio 5,3% magnezu. W kolejnym badaniu(źródło 2) w jakim brało 19 osób w wieku 21 a 29 lat w 2011 roku, opublikowanej w „Biological Trace Element Research”, przeprowadzonej przez naukowców z Korei Południowej, oceniano źródła i ilość magnezu w ich diecie. Podawano im do jedzenia ryż, tofu, kimchi ( sałatę pekińską z ostrymi przyprawami) i kawę. W następnej grupie wiekowej, pomiędzy 30 a 49 rokiem życia, już na pierwszym miejscu była kawa, dopiero za nią kimchi, tofu, ryż. Dokładnie tak samo było pomiędzy 50 a 64 rokiem. Kawa w Korei okazała się głównym źródłem magnezu. Badanie zostało również przeprowadzone w 2011 roku i opublikowane w „Journal of Nutrition and Metabolism” kawa czy herbata. Przez dwa tygodnie jego uczestnicy pili kawę i zieloną herbatę. Po dwóch tygodniach poziom magnezu u pijących kawę wzrósł o 4,3%, u pijących herbatę nie zarejestrowano żadnych zmian.
Dlatego też ponieważ odpowiedź na pytanie czy kawa wypłukuje magnez z organizmu jest po części prawdziwe, nie dajmy się zwariować i nie rezygnujmy z kawy. Nie odmawiajmy sobie przyjemności picia naszego ulubionego napoju. Jednak nie ma jak kawa. Kofeina pobudza nas do działania. Po spożyciu „małej czarnej” stajemy się wydajniejsi w pracy. Dzięki kawie podnosi nam się też poziom serotoniny czyli hormonu szczęścia.
Źródło 1 U.S. Department of Agriculture and Agricultural Research Service. 2004. USDA Nutrient Database for Standard Reference, Release 17. http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp.
Źródło 2. Biol Trace Elem Res. 2011 Oct;143(1):213-25. doi: 10.1007/s12011-010-8883-y. Magnesium intake and its relevance with antioxidant capacity in Korean adults.Bae YJ, Choi MK.