Najlepsza kawa do ekspresu automatycznego

2021-07-15
Najlepsza kawa do ekspresu automatycznego

Ekspresy automatyczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Tym bardziej trzeba starać się więc o wybór możliwie najlepszej kawy, takiej, która sprawi, że ograniczenia i wady ekspresów automatycznych nie będą widoczne. Jeśli zastanawiasz się, jaka kawa będzie najlepsza do ekspresu automatycznego to trafiłeś w dobre miejsce! 

Dobra kawa do ekspresu automatycznego powinna być szczególnie wyrazista, gdyż ekspres automatyczny nie zawsze jest w stanie oddać najbardziej subtelne nuty smakowe i aromatyczne. Ekspres automatyczny zaopatrzony jest też zazwyczaj w młynki montowane fabrycznie (przeważnie z żarnami ceramicznymi, nie wysokiej jakości żarnami stalowymi).

Także to sprawia, że kawa do ekspresu automatycznego musi cechować się pewnymi specyficznymi parametrami, które wpływają na jakość przemiału. To, jaka najlepsza kawa ziarnista do ekspresu automatycznego sprawdzi się w naszym urządzeniu zależy też od tego, czy preferujemy espresso czy kawy mleczne. Większość ekspresów automatycznych daje również możliwość przygotowania kaw typu lungo i americano, które również wymagają właściwego wyboru kawy ziarnistej.

Najlepsza kawa do ekspresu automatycznego

Jaka kawa do ekspresu automatycznego – ziarnista czy mielona?

W odróżnieniu od ekspresów kolbowych i kapsułkowych, w ekspresach automatycznych możemy wybrać swobodnie kawę ziarnistą, jak i kawę mieloną. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie jednak zawsze kawa ziarnista – najlepiej świeżo palona, pochodząca z dobrej, sprawdzonej palarni lub renomowanego sklepu internetowego. Kawa powinna być zmielona kilka minut przed zaparzeniem, tylko to gwarantuje silny, bogaty smak i aromat.

Nie mamy przy tym w ekspresie automatycznym wpływu na temperaturę parzenia, dozę kawy, wagę kawy, czas parzenia i uzysk. Ze względu na te ograniczenia ekspresów automatycznych, kawa musi być w nich szczególnie wysokiej jakości - w ekspresie automatycznym nie ma miejsca na eksperymenty, poprawki i zmiany w sposobie parzenia kawy.

Punktacja SCA nie zawsze podpowie, jaka jest najlepsza kawa do ekspresu

Dobrą podpowiedzią co do tego, jaka kawa do ekspresu automatycznego jest najlepsza, może być zewnętrzna ocena jakości kawy. Określana jest ona jako punktacja SCA. Nie każda dobra kawa jest jednak punktowana.

Pozbawione punktacji są zwłaszcza tzw. mikroloty (kawy eksperymentalne, produkowane w bardzo małych ilościach), kawy z odmian heirloom (odmiany tradycyjne, występujące np. w Etiopii), kawy z najmniejszych plantacji oraz kawy mieszane (w odróżnieniu od kaw typu single origin). Możemy zakładać, że dobra kawa do ekspresu otrzymuje ponad 70 punktów - sam brak punktacji nie świadczy jednak jeszcze o niskiej jakości kawy.

Jeśli mamy ekspres automatyczny, kawa nie może być kwaśna

Ze względu na ograniczenia, którymi cechuje się ekspres automatyczny kawa przeznaczona do niego nie powinna odznaczać się zbyt wysoką kwasowością. W ekspresie automatycznym nie mamy możliwości swobodnej regulacji temperatury i czasu parzenia co sprawia, że uzyskana kawa często bywa niedoparzona – kawa taka jest nie tylko mało intensywna, ale także nadmiernie kwaśna.

Oznacza to niekiedy konieczność rezygnacji w ekspresach automatycznych z kaw z nutami smakowymi cytrusów, owoców pestkowych i owoców jagodowych. Jeśli lubimy kawy etiopskie i kenijskie, które wyróżnia duża kwasowość, w ekspresie automatycznym należy podnieść do maksimum stopień mielenia kawy - drobniej zmielona kawa parzy się mocniej. 

Kawa ziarnista do ekspresów automatycznych także może być mielona samodzielnie

W wielu ekspresach automatycznych mamy też możliwość stosowania kawy mielonej w osobnych, zewnętrznych młynkach - zajmuje to więcej czasu i wymaga pewnego doświadczenia, uzyskane efekty są jednak zazwyczaj lepsze.

Kawę do espresso mielimy drobno, o wiele drobniej, niż typowe kawy mielone dostępne w sklepach. Kawę do americano i lungo mielimy natomiast raczej grubo - zachodzi tu ryzyko przeparzenia kawy, która staje się przez to gorzka i płaska w smaku.

TOP 3 najlepszych kaw do ekspresu automatycznego

Poniżej prezentujemy subiektywną listę 3 rekomendowanych przez nas kaw ziarnistych do ekspresu automatycznego:

  1. Riposso Bianco 100% arabica - najczęściej wybierana przez naszych Klientów kawa ziarnista
  2. TAZZA Espresso - dzięki dużej zawartości kofeiny stanowi ciekawy pomysł na poranną kawę
  3. Riposso Exclusive Brasili - świeżo palona - Riposso Exclusive jest (wg naszej osobistej opinii) linią najlepszych kaw, które posiadamy w naszym sklepie. 

Która kawa ziarnista najlepsza do ekspresu automatycznego?

Najlepsza kawa do ekspresów automatycznych jest intensywna, ale przy tym prosta

W ekspresach automatycznych najlepiej sprawdzają się kawy ziarniste o wyrazistym i prostym smaku, ale pozbawione przy tym kwasowości. Delikatne nuty lekkich kaw afrykańskich lepiej sprawdzą się więc w ekspresach kolbowych – automat nie zawsze potrafi wydobyć z nich pełnię smaku.

Najlepsze będą więc ciężkie, aromatyczne, ale pozbawione przy tym kwasowości i goryczy kawy pochodzące z Indonezji lub z Indii. Dominują w nich nuty aromatyczne orientalnych przypraw, które można wyczuć nawet w kawie parzonej w tańszych ekspresach automatycznych niższej jakości. Doskonale sprawdzą się też w ekspresach automatycznych najbardziej popularne kawy pochodzące z Brazylii, Kolumbii i Ameryki Środkowej.

Mają one zazwyczaj prosty profil smakowy, w których dominują czekolada, orzechy i karmel. Klasyczne kawy amerykańskie są więc bardzo dobrym wyborem do ekspresów automatycznych.

Kawa z obróbki naturalnej jest szczególnie dobra w ekspresach automatycznych

Często warto też zdecydować się w ekspresie automatycznym na kawy z obróbki naturalnej lub kawy monsunowane, których silny smak wystąpi wyraźnie nawet w ekspresach automatycznych niższej jakości. Typowe kawy z obróbki mokrej są bardziej subtelne.

Warto też pamiętać, że kawy z obróbki naturalnej są przyjazne dla środowiska ze względu na mniejsze zużycie wody w procesie produkcji.

Jaka kawa mleczna sprawdzi się w ekspresie automatycznym?

Większość współczesnych ekspresów automatycznych wyposażona jest także w automatyczne spieniacze do mleka, często pozwalające na uzyskanie cappuccino i macchiato przy użyciu tylko jednego przycisku. Uzyskiwana w ekspresach automatycznych piana mleczna jest wprawdzie bardzo trwała, ale często też nadmiernie sztywna, nie zawsze więc cechuje się przyjemną teksturą.

Do latte z ekspresu automatycznego warto wybrać więc kawy z większym dodatkiem robusty - ich subtelna crema sprawi, że delikatniejsza stanie się także mleczna piana. Główną zasadą wybierania kaw ziarnistych do latte (tak w ekspresie automatycznym, jak i w każdej innej metodzie parzenia) jest przy tym wybieranie silniej palonych kaw - w stopniu medium, city lub full city. Goryczka silniej palonej kawy sprawia, że cappuccino jest bardziej wyraziste.

W dobrym espresso konieczne jest trochę robusty

Wybór kawy do ekspresu automatycznego zależy też od tego, czy parzymy w nim espresso, czy jakieś inne rodzaje kawy (np. typu lungo, americano). Wbrew rozpowszechnionym opiniom, kawa do espresso nie może składać się wyłącznie z kawy odmiany arabica - widywany na etykietach sklepowych napis 100% arabica to tani chwyt reklamowy.

Kawa do espresso musi być mieszanką, która zawiera co najmniej 5% kawy odmiany robusta. Czysta robusta, nawet jeśli jest wysokiej jakości, ma nieprzyjemny dla wielu, "dymny" smak - pewien dodatek robusty jest jednak w espresso konieczny. Dzięki robuście w espresso wytwarza się trwała, solidna crema (kawowa pianka), która nie jest tylko ozdobą - crema decyduje o intensywności aromatu espresso.

Nie tylko espresso. Najlepsza kawa do lungo i americano

Chociaż ekspresy automatyczne zaprojektowane zostały do parzenia espresso, współczesne automatyczne ekspresy ciśnieniowe zaspokoić mogą różne gusta. Kontrastuje to z ekspresami kolbowymi i większością kapsułkowych, w których parzy się wyłącznie espresso, oraz ekspresami przelewowymi, w których parzy się wyłącznie tzw. "przelewy". 

Nie jest więc istotne to, jaka najlepsza kawa z ekspresu automatycznego będzie dla nas najbardziej satysfakcjonująca, ekspres automatyczny to dobry wybór także dla tych, którzy nie lubią intensywnej kawy typu espresso. Do kaw typu lungo i americano wybrać można nieco lżejsze kawy ziarniste, bez dodatku robusty.

W ich przypadku powinniśmy się jednak zdecydować na nieco większą intensywność i moc ziaren kawowych. Różnica nie polega tu tylko na większej ilości wody - americano i lungo są w większości ekspresów automatycznych parzone w odmienny sposób.

Gdzie kupić kawę do ekspresu automatycznego?

Kawa ze zwykłych sklepów rzadko jest dobra

Kawa ziarnista, jeszcze kilka lat temu rzadko dostępna w sklepach, jest już powszechna na półkach sklepowych - nie tylko w delikatesach i w kawiarniach, ale także w dyskontach, a nawet na stacjach benzynowych. Są to jednak zawsze kawy palone bardzo ciemno, produkowane przemysłowo. Długi jest także okres ich przechowywania w sklepach i w magazynach, z reguły przekraczający kilka miesięcy. Zleżała kawa przemysłowa jest gorzka i niesmaczna, nie nadaje się więc do zaparzenia dobrego espresso.

Dobry sklep internetowy to sprawdzone źródło informacji o kawie

Jeśli potrzebna jest nam wysokiej jakości kawa do ekspresu automatycznego, wybierzmy więc raczej kawę ziarnistą ze sklepu internetowego (lub specjalistyczny sklep stacjonarny). Sklep z kawą musi przy tym gwarantować jej świeżość. Dobrą kawę do automatycznych ekspresów ciśnieniowych kupimy wyłącznie w sklepach internetowych - i to tylko tych, które jasno i wyraźnie podają datę palenia kawy.

Daty tej nie można przy tym mylić z datą pakowania i z datą przydatności do spożycia (która w przypadku kawy palonej przemysłowo może być dłuższa, niż rok od palenia - roczna kawa oczywiście nie nadaje się już do picia).

O jakości sklepu świadczy np. dokładność opisów kawy, w której oprócz daty palenia powinny znaleźć się też przynajmniej informacje o sposobie obróbki, pochodzeniu, przeznaczeniu i stopniu palenia. Jeśli interesuje nas wyjątkowa kawa do ekspresu automatycznego sklep powinien podawać o niej dokładne, detaliczne informacje, powinna istnieć także możliwość bezpośredniej rozmowy telefonicznej lub przynajmniej korespondencji o kupowanej przez nas kawie.

Najlepsza kawa pochodzi z alternatywnych palarni

Sprzedaż kawy przez Internet prowadzi także większość polskich małych palarni kawy. To właśnie małe palarnie kawy są fundamentem współczesnego ruchu alternatywy kawowej i to z nich pochodzi całość produkcji kawy typu speciality.

Wybór kaw w małych palarniach jest jednak ograniczony, zazwyczaj do kilkunastu rodzajów. Nie kupimy w nich np. cenionych i lubianych w Polsce świeżo palonych kaw szwedzkich, które dzięki swojej prostocie dobrze sprawdzają się w ekspresach automatycznych.

Jaki jest koszt kawy do ekspresu automatycznego?

Wysoka cena to nie zawsze dobra kawa

Wbrew pozorom, koszt dobrej kawy do ekspresu automatycznego nie jest bardzo wysoki. Świeżo palona kawa jest nie tylko smaczniejsza, ale często też tańsza, niż niesłusznie uchodzące za "renomowane" marki kawy. Szumnie reklamowane przemysłowe kawy włoskie w eleganckich puszkach, zdobiące półki supermarketów, kosztują często około 100 złotych za kilogram. To wydatek, który nie jest warty swojej ceny.

Kawy włoskie znanych marek kupowane są rzadko, tylko przez zamożnych klientów - sprawia to, że mogą stać w supermarkecie lub delikatesach nawet ponad rok. Ponadto włoska kawa palona jest silnie, w sposób nieodpowiadający polskim gustom, a także niezgodny z zaleceniami ruchu alternatywy kawowej, który stanowi światowy renesans kawy wysokiej jakości.

Cena kawy do ekspresu automatycznego nie musi być duża

W dobrym sklepie internetowym cena kawy do ekspresu automatycznego nie musi przekraczać 70 złotych za kilogram nawet, jeśli wybierzemy kawę świeżo paloną. W takich cenach nie kupimy subtelnych kaw typu single origin, ale raczej dobre, klasyczne mieszanki (np. typu mujeres).

Typowo dobra kawa ziarnista do ekspresu automatycznego single origin kosztuje około 100 złotych za kilogram, a więc tyle samo, co niesłusznie uchodzące za "luksusowe" kawy sklepowe. Jeśli napotkamy ciekawe okazje cenowe i rabaty, pamiętajmy przy tym, że nie warto kupować dużej ilości kawy na zapas - nie jest to żadna oszczędność, gdyż kawę świeżo paloną powinniśmy zużyć po najpóźniej dwóch miesiącach. Po tym okresie świeżo palona kawa traci już swoje właściwości.

Często ekscytuje nas szczególna, uchodząca za luksusową kawa, zwłaszcza kiedy niedawno kupiliśmy swój pierwszy ekspres i brakuje nam doświadczenia - kawa do ekspresu automatycznego najlepsza jest jednak w średnich przedziałach cenowych, zakup kaw kosztujących więcej, niż 200 złotych za kilogram nie będzie w tym przypadku opłacalny. W ekspresach automatycznych nie ma potrzeby i sensu stosowania najdroższych, ale przy tym najbardziej wymagających kaw.

Dobra robusta to smaczna kawa w niskich cenach

Dobrym wyborem dla tych, którzy chcą oszczędzić na kawie do ekspresu automatycznego będzie także wysokiej jakości, świeżo palona robusta, która jest nawet kilkakrotnie tańsza, niż arabica. Chodzi tu przede wszystkim o robustę z upraw górskich, która jest o wiele lepsza, niż typowa robusta produkowana masowo w Wietnamie i środkowej Afryce - może ona być smaczniejsza, niż przeciętnej jakości kawa arabica.

Robusta zawiera dużo kofeiny, nie wszystkim też odpowiada jej specyficzny smak - jest jednak dobrym i tanim wyborem dla amatorów bardzo mocnej, pobudzającej porannej kawy. Sprawdza się także samodzielne mieszanie robusty z delikatniejszymi kawami (w swobodnie wybranych proporcjach).

Cena kawy do espresso jest niższa, niż kawy do innych metod parzenia

Pamiętać warto też, że kawa przeznaczona do metod przelewowych jest droższa, niż kawa do espresso. Wiąże się to z jaśniejszym stopniem palenia (które wymaga od palarni więcej czasu, doświadczenia i umiejętności) oraz z brakiem dodatku robusty (która jest kilkakrotnie tańsza, niż arabica) kaw przeznaczonych do "przelewów".

Dotyczy to również parzonych w ekspresach automatycznych kaw typu americano i lungo. W napojach tych nie stosujemy typowych kaw przeznaczonych do espresso, za dobrą kawę zapłacić trzeba w ich przypadku o około 1/3 więcej.

Czy drogie, najlepsze kawy sprawdzają się w ekspresach automatycznych?

Wysokogórska panamska Geisha, pochodząca z Jamajki kawa Blue Mountain oraz hawajska kawa Kona uchodzą za najsmaczniejsze kawy na świecie, osiągając przy tym często zawrotne ceny. Kawa Blue Mountain kosztuje w polskich sklepach internetowych co najmniej 150 złotych za kilogram, a w lepszych gatunkach nawet powyżej 300 złotych za kilogram. Cena kawy Geisha z najlepszych panamskich plantacji może przekroczyć 1000 złotych za kilogram.

Są to jednak kawy o bardzo delikatnych i subtelnych smakach, pełne złożonych aromatów kwiatowych - ekspres automatyczny nie potrafi w pełni oddać bogactwa ich smaku i zrównoważenia ich body. To, jaka najlepsza kawa do ekspresu automatycznego będzie dla nas odpowiednim wyborem, nie jest więc wcale kwestią wysokiej ceny. O wiele lepiej w ekspresach automatycznych sprawdzą się prostsze, tańsze i szerzej dostępne kawy ziarniste.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1727 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-05-04
Szybko i sprawnie.Polecę znajomym po degustacji kawy.

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixelpixel